Kobiety filmowo

O kim można mówić 8 marca, jak nie o kobietach. Jesteśmy coraz bliżej momentu, w którym płeć żeńska będzie równa płci męskiej w świecie kina. Nie mówię o umiejętnościach, lecz o statystykach. W Hollywood w roku 2018 filmy wyreżyserowane przez kobiety to jedynie 8%.  W Polsce sytuacja wygląda podobnie. Kobietom ciężej jest się wybić. Dlaczego?  Często unikany temat, czyli kobieta w roli reżysera.

Ciężko szukać jednoznacznej odpowiedzi. Może chodzi o dotację? Reżyserki, które są dofinansowane z budżetu PISF to jedynie 13%, a reszta to mężczyźni. Niestety na razie nie poznamy odpowiedzi na to pytanie…

Pomijając fakt liczby można spokojnie stwierdzić że kobiety są tak samo zdolne, robią równie świetne filmy i są niesamowitymi aktorkami. W historii kina zapisało się wiele legendarnych i ikonicznych ról kobiecych.

Natalie Portman

O talencie aktorskim Natalie Portman nie trzeba dużo mówić. Każdy zna jej nazwisko i wie jak wygląda. Jej role filmowe zostały zapamiętane przez wszystkich. Każdy chyba oglądał Leona Zawodowca i pamięta graną przez Portman Matyldę. Ta rola otworzyła przed nią drzwi do sławy.

LANDSCAPE_840

Meryl Streep

O tej Pani tym bardziej nic nie trzeba mówić. Aktorka która zagrała w ponad 62 filmach. Znana na całym świecie z filmu Mamma Mia! i Diabeł ubiera się u Prady.  Została nominowana 21 razy do Oscara (w tym 3 wygrane) oraz 33 razy do Złotych Globów (w tym 9 wygranych).

meryl_streep

Scarlett Johanson

Kolejna wybitna aktorka. Znana z serii filmów Marvela w której wcieliła się w Czarną Wdowę. Oprócz genialnej roli w Marvel’owskim Sci-fi odegrała wiele świetnych ról między innymi w Historii małżeńskiej czy Jojo Rabbit.

z25616882Q,Scarlett-Johansson

Margot Robbie

Aktorka o której w ostatnich latach było bardzo głośno. Wystąpiła między innymi w Wilku z Wall Street, Legionie samobójców, Pewnego razu… w Hollywood czy Jestem najlepsza. Ja, Tonya. Te filmy udowadniają że o Margot jeszcze bardzo dużo usłyszymy, bo ma zaledwie 30 lat,a dorobiła się wielu ikonicznych ról.

margot-robbie

Angelina Jolie

Aktorka, reżyserka i producentka. Znana z filmu Czarownica i Czarownica 2.  Grała również główną rolę w filmie Oszukana oraz Przerwana lekcja muzyki. Użyczyła swojego głosu w serii bajek Kung Fu Panda podkładając głos tygrysicy. Wyreżyserowała film Niezłomny.

piekna-i-usmiechnieta-angelina-jolie-na-evencie-disneya

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s