Filmowa kwarantanna – KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ

Nie od dziś wiemy, że filmy bardzo rzadko poruszają temat globalnego ocieplenia czy po prostu ekologii. Czym jest to spowodowane? Prawdopodobnie chodzi o podział zdania w społeczeństwie i troskę o opinię. Film „Kobieta idzie na wojnę” jest wyjątkowo odważny i miejmy nadzieję że zapoczątkuje „ekologiczny” nurt w świecie kina. Swoją premierę miał w maju 2018 roku. Wyreżyserował go Benedikt Erlingsson – islandzki aktor i reżyser, więc człowiek będący blisko ze światem przedstawionym w filmie.

kobieta idzie na wojne

Nasza główna bohaterka Halla jest samotną dyrygentką chóru. Jest przedstawiona bardzo wyraziście i choć nie wszystko jest widoczne od razu poznajemy ją bardzo prywatnie. Namacalne są jej poglądy i wartości, którymi kieruje się. Halla postanowiła walczyć z islandzkim koncernem. Dzięki sprytowi i determinacji ta walka zdaje się „wyrównana” co nie jest oczywiste. Kobieta z gór, bo wymyśliła sobie taką przykrywkę musi pogodzić walkę z życiem prywatnym. W pewnym momencie widzimy wewnętrzną walkę, w której kobieta musi zdecydować co jest ważniejsze w jej życiu.

kobieta idzie na wojnę 3

W filmie możemy zobaczyć artystyczne, prywatne i symboliczne ujęcia. Samo miejsce kręcenia filmu jest naprawdę znaczące. Widzimy surowe nie dotknięte przez człowieka krajobrazy dzikiej Islandii. Bardzo ciekawa i  oryginalna była muzyka i przede wszystkim jej wykonanie. Muzyków uzbrojonych w perkusję, akordeon, pianino i suzafon widzimy w filmie co stanowi świetny element artystyczny.

kobieta idzie na wojnę 2

Reakcje społeczeństwa na działania kobiety są różne, zupełnie jak podział zdania w temacie ekologii. Wydaje mi się że film był symbolicznym apelem do społeczeństwa, że głos nawet tak małej istoty jest ważny i znaczący oraz że jeśli się postaramy to możemy uratować planetę. Według mnie gdyby powstawało więcej filmów tego typu wykształcił by nam się nowy gatunek filmowy – proekologiczny. W końcu to filmy wyznaczają gatunek. Film rzecz jasna nie jest idealny, ale jest bardzo dobrym początkiem i inspiracją dla innych twórców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s